Náš vinařský rok
Chceme-li, aby vinice dobře a dlouze plodila, musíme jí věnovat tu nejlepší odbornou péči.
Od prosince do půli března provádíme na vinicích zimní řez, tak abychom dosáhli požadovanou kvalitu hroznů a zároveň udrželi vhodný poměr mezi plodností a růstem na každém keři révy. V tomto období rovněž provádíme opravy prvků nosných konstrukcí, protože réva vyžaduje při svém růstu oporu.
Od půli března do konce dubna vyvazujeme plodné dřevo – do oblouku nebo horizontálně.
Od konce dubna do poloviny srpna je tzv. období zelených prací – na keřích provádíme podlom, kdy vylamujeme nadbytečné letorosty z kmínků i plodného dřeva, ponechané letorosty postupně zastrkujeme do drátěnky, vylamujeme zálistky, zakracujeme letorosty a celkově se snažíme udržet keře vzdušné jako prevenci před houbovými chorobami.
Během dubna také provádíme kultivaci půdy, výsev bylinných směsí do meziřadí, podsadby plodných vinic a výsadby vinic nových.
Od května do poloviny srpna také provádíme mulčování bylinných porostů v meziřadí a ochranu révy před houbovými chorobami. Jelikož dodržujeme podmínky nadstavbového stupně Integrované produkce révy vinné, vybíráme si přednostně, k ochraně révy před patogeny, raději přípravky používané i v ekologickém zemědělství.
Zpravidla od druhé dekády srpna začínáme sklízet první hrozny. Sklizeň hroznů provádíme ve vybraných vinicích ručně a zbylé vinice sklízíme pomocí samochodných nebo tažených sklízečů.
Období sklizně, pokud nečekáme na mrazy kvůli výrobě ledového vína, pro nás končí zpravidla v prvním listopadovém týdnu. Po vinobraní provádíme hnojení vinic a různé pomocné práce.