Vinařství

Společnost Vinařství NEOKLAS Šardice a.s., se nachází v malebné Jihomoravské obci Šardice, 11 km jihozápadně od města Kyjova.

Představuje řadu vín pod značkou Augustiniánský sklep. Navazuje tak na dlouholetou tradici řádu brněnských Augustiniánů, kteří svého času v obci působili na místní barokní rezidenci z roku 1742. Byli jedni z prvních, kteří v Šardicích vysadili vinice a začali s výrobou odrůdových vín. Přesvědčeni o tom, že poloha v srdci Slovácka s vhodnými půdními a klimatickými podmínkami dává předpoklad pro vznik kvalitních vín, se potvrdila. Viniční tratě jako např. Dubový – Červenice, Kameny, Hejdy vždy patřily mezi nejlepší.

Společnost rozšířila svoji působnost do katastru obcí Dambořice, Nenkovice, Stavěšice, Nechvalín, Sobůlky, Strážovice, Josefov u Hodonína, Dolní Bojanovice, Mutěnice, Pavlov u Dolních Věstonic s celkovou rozlohou 345 ha, obhospodařuje je a zaměřuje se na výrobu vysoce kvalitních odrůdových vín a klasických sektů tou nejmodernější technologií, jakou je šetrné lisování v pneumatických lisech, u bílých vín reduktivní technologie řízeného kvašení, u červených výroba ve vinifikátorech a skladování v ideálních podmínkách.

Vinařství produkuje širokou škálu odrůdových vín jakostních a vín s přívlastkem z tradičních odrůd, pro které jsou zdejší viniční polohy optimální, a to především Rulandské bílé, Rulandské šedé, Muškát moravský, Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Frankovka, dále pak Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Neuburské, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Sauvignon, Tramín červený, Zweigeltrebe, André, Cabernet Sauvignon, Merlot, Neronet a Rulandské modré.

Pro milovníky vyzrálých vín nabízíme také sortiment archivních vín. Tato vína zrají v archivních sklepích rezidence Augustiniánského kláštera v Šardicích, založeného v roce 1742.

V roce 2012 se společnost rozrostla koupí společnosti Vinný sklep Sovín spol. s r.o. Již více než 6 století se na úbočí Chřibů pod majestátným hradem Buchlov pěstuje vinná réva. Sovínské vinice patří k nejseverněji položeným v moravském vinařském regionu v katastru obcí Újezdec u Osvětiman, Osvětimany, Boršice u Buchlovic a Ořechov u Uherského Hradiště.Vína z nich se vyznačují jemným buketem, plností, typickou kyselinkou nezaměnitelným charakterem.